Przeciwciała stanowią większe zagrożenie u zaszczepionych niż sam Cov-19

10 września 2021 | Aktualności

„Obecność przeciwciał autoimmunologicznych, jest silnie związana z tym, jak rokują pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19” – ustalili naukowcy z NYU Grossman School of Medicine (USA).

Kierowani przez prof. Anę Rodriguez badacze ustalili, że osoby, które w momencie przyjęcia do szpitala z powodu COVID-19 mają we krwi dużo tzw. autoprzeciwciał (przeciwciał autoimmunologicznych) rokują znacznie gorzej niż ci, którzy ich nie mają. Wymagają intensywnej opieki medycznej oraz wspomagania oddychania.

Pacjenci tacy stanowią ok. 1/3 wszystkich przyjmowanych do szpitala z powodu SARS-CoV-2.

Autoprzeciwciała to cząsteczki układu odpornościowego skierowane przeciwko antygenom własnego organizmu. Występują w przebiegu chorób autoimmunologicznych, przejściowo w niektórych schorzeniach związanych z uszkodzeniem tkanek i u osób w podeszłym wieku.

Jeżeli są obecne w organizmie osoby chorej na COVID-19, wiążą się z DNA lub lipidem zwanym fosfatydyloseryną i prowadzą do ciężkiego przebiegu choroby. Jak wykazało omawiane badanie, pacjenci z podwyższonym poziomem przeciwciał autoimmunologicznych byli od 5 do 7 razy bardziej narażeni na rozwój ciężkiej postaci choroby niż ci, u których poziomy przeciwciał pozostawały w normie.

Czytaj dalej ze źródła: https://dorzeczy.pl/zdrowie/199108/nietypowe-przeciwciala-prognozuja-ciezki-przebieg-covid-19.html

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy:

Papież: zaszczepienie się przeciw COV-19 to akt miłości

Papież: zaszczepienie się przeciw COV-19 to akt miłości

 "Zaszczepienie się jest prostym, ale głębokim sposobem krzewienia dobra wspólnego i opiekowaniem się sobą nawzajem, zwłaszcza najsłabszymi” – powiedział Franciszek w filmie zachęcającym do szczepień. Wraz z Papieżem w promocję wakcynacji zaangażowało się sześciu...